Jak należy dbać o skarpetki

2021-02-12
Jak należy dbać o skarpetki

Właśnie kupiłeś fantastyczne skarpetki, nie możesz doczekać się, kiedy kurier przywiezie Twoje zamówienie... I co dalej? Jaką przyjmiesz strategię? Zachowasz je na wyjątkową okazję? Przechowasz w niedostępnym miejscu bieliźniarki, zanim założysz je na skrupulatnie wybrany dzień? A to wszystko przez to, że nie chcesz zbyt szybko zniszczyć swojego nowego nabytku? Mamy dla Ciebie dobrą informację! Nawet wyjątkowe elementy garderoby zawsze możesz przecież wyprać i przywrócić do optymalnej formy. Z zasady odwlekasz moment, w którym wrzucisz nową odzież do pralki, bo boisz się, że już po pierwszym praniu straci nadruk, sztywność, rozciągnie się, “zmechaci”, wyblaknie albo się skurczy? Wystarczy przyswoić zaledwie kilka informacji, które pozwolą Ci zachować jakość, formę i kolor Twoich ubrań na długo.

Pierwsza zasada prania: segregacja

Dzieli Cię tylko kilka kroków od zdobycia tajemnej wiedzy o skutecznym praniu. Zaczynamy zatem od końca. Skupimy się na detalach. Dowiesz się teraz, co zrobić, by Twoje skarpetki, które przecież po każdym użyciu wrzucasz do kosza na pranie, zachowały kolor, fakturę i jakość. Spójrz na bogatą ofertę skarpet w sklepie smilers.pl. Ilość wzorów i barw każdego piorącego amatora przyprawia o zawrót głowy. Składając zamówienie, wcale nie musisz pieczołowicie dobierać modeli, które umieścisz w jednej, kolorystycznej kategorii. Przecież nigdy nie pierzesz skarpet osobno. Białe wrzucaj z jasnymi ubraniami, czarne - z ciemnymi, a kolorowe - z kolorowymi. To podstawowa wiedza, która pozwoli Ci uniknąć klasycznej sytuacji, gdy w jasnych ubraniach zaplątuje się czerwony element odzieży. Efekt? Białe skarpetki nagle przybierają różowy odcień unisex. Uważnie segreguj, sprawdzaj, aby do danego koloru prania nie trafił niefortunny element, który zmieni kolorystyczny efekt. A jeśli kupiona para skarpetek jest z totalnie różna? To proste. Następuje separacja pary na czas prania w osobnych zestawieniach. Zapoznaj się też z naszą ofertą wysokiej jakości bielizny damskiej i męskiej, którą również możesz prać w pralce na podobnych zasadach.

Pralka czy pranie ręczne?

Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj znajdziesz na metce. Z jednej strony pewnie wydaje Ci się, że ręczne pranie w XXI wieku jest prehistorycznym pomysłem. Okazuje się jednak, że niekiedy jest ono jedynym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć trwałego uszczerbku odzieży wykonanej z materiału nietolerującego burzliwej szamotaniny w pralce. Niestety pranie ręczne skarpet, które po całym dniu nierzadko wyglądają tak, jakbyśmy pokonali kilometrowe trasy bez obuwia, jest dosyć kłopotliwe. Konieczne głównie w przypadku skarpetek termoaktywnych. W takich sytuacjach stosuj delikatne detergenty, najlepiej płatki mydlane lub klasyczne szare mydło. W ten sposób zachowasz ich właściwości. Tę samą zasadę stosujemy do delikatnych rajstopowych lub wełnianych skarpet. Kupując skarpetki, będące oszałamiającą fuzją barw, pierz je ręcznie, aby jak najdłużej zachować ich niebanalne kolory. Decydując się jednak na to rozwiązanie, pamiętaj, aby najpierw namoczyć skarpetki w celu usunięcia zabrudzeń bez zbyt intensywnego pocierania, którego konsekwencją jest niewątpliwie uszkodzenie mechaniczne. Przeważnie jednak wystarczy wybrać odpowiedni program piorący, ustawić optymalną temperaturę i dodać odpowiednie detergenty.

Bawełniana zagadka

Nasze skarpetki wykonane są w ponad 80% z bawełny połączonej z włóknami zwiększającymi ich funkcjonalność. Ten materiał nie lubi wysokich temperatur. Bawełnę pierz w niskiej temperaturze. Dzięki temu unikniesz deformacji (skurczenia), utraty koloru i zżółknięcia. Przed włożeniem skarpetek do prania warto je także namoczyć, aby mieć pewność, że uprane skarpety odzyskają swój wygląd. Możesz śmiało prać bawełniane skarpetki w dość obciążonej pralce. Materiał nie będzie się niszczył przez intensywnie pocieranie z innymi ubraniami. Nie stosuj wybielaczy i innych, silnych środków chemicznych. Włącz dodatkowy program płukania, aby dokładnie usunąć środki piorące zaplątane we włókna materiału. Ich pozostałości powodują twardnienie materiału, przez co obniżają jego jakość. Unikaj też wirowania, które tak chętnie stosujesz na najwyższych obrotach. Intensywne wirowanie bawełnianych ubrań powoduje ich deformację przez rozciągnięcie materiału.

Na zakończenie garść sprawdzonych trików

Sekretem skutecznego zachowania intensywności kolorów jest pranie skarpetek na lewą stronę. Dzięki tej metodzie kolorowe skarpetki nie tracą koloru, a zewnętrzna powierzchnia nie ulega mechaceniu. Wrzucaj je także do ochronnej siateczki. W ten sposób żadna sztuka nie zagubi się w czeluściach pralki, np. w uszczelce wokół bębna. Nie wykręcaj skarpetek z nadmiaru wilgoci, nie susz ich mechanicznie, nie wieszaj na grzejniku. Klasyczne suszenie na świeżym powietrzu jest idealne, lecz nie w pełnym słońcu. Sprawdzi się także suszarka w przestrzeni domu. Odstaw ją jednak nieco dalej od grzejnika. Nie prasuj skarpetek, zwłaszcza wilgotnych. Wprawdzie to sprawdzona metoda na pospieszne dosuszanie, lecz katastrofalna dla włókien, co prowadzi do ich uszkodzenia i deformacji.

pixel